menu

ŠVÁB HNEDOPÁSAVÝ

(Supella longipalpa)

svab hnedopasavy 550x950px

Šváb hnedopásavý patrí medzi najznámejšie invazívne druhy švábov. Dospelý jedinec dosahuje veľkosť 11 – 15 mm. Na rozdiel od rusa domového, ktorý obľubuje mierne teplé a vlhké prostredie, uprednostňuje šváb hnedopásavý skôr suché prostredie s vyššou teplotou. Najčastejšie miesta výskytu sú izby, stropy, podkrovie alebo v blízkosti elektrických zariadení, ktoré produkujú teplo (napr. kompresor chladničky). V domácnosti ich taktiež viete spozorovať v nábytku, za obrazmi, tapetami či dokonca aj v elektrických zásuvkách.

Šváb hnedopásavý je svetloplachý a je aktívny najmä počas noci. Rovnako ako ostatné druhy švábov je šváb hnedopásavý všežravec. S obľubou uprednostňuje potravu a materiály s vyšším obsahom škrobu, napr. väzby kníh, lepené tapety a pod.

Dospelí jedinci sa dožívajú v priemere 7 mesiacov. Samička počas života kladie približne 14 ooték, pričom každá obsahuje 10 – 18 vajíčok a je dlhá len 5 mm. Rovnako ako u rusa domového, samička nosí v oblasti bruška ootéku (púzdro s vajíčkami) a kladie ju na bezpečné miesto 1 až 2 dni pred liahnutím.

Rovnako ako iné druhy švábov, tak aj šváb hnedopásavý kontaminuje prostredie a je prenášačom škodlivých baktérii a patogénov, ktoré spôsobujú gastroenteritídu a hnačku. Jeho výskyt prispieva taktiež ku vzniku alergií a astmy.

Zdielať
Facebook
Twitter
Email