menu

ŠVÁB AMERICKÝ

(Periplaneta americana)

svab-americky-550x950px

Šváb americký sa na našom území vyskytuje pomerne zriedkavo. Jedná sa o invazívny druh hmyzu, najčastejšie zavlečený medzinárodným obchodom. Prirodzené je im vonkajšie prostredie. Uprednostňuje teplé a vlhké prostredie ako sú záhony alebo pod mulčom. V USA žije šváb americký bežne v kanalizačných systémoch. Jeho výskyt je možné identifikovať predovšetkým v okolí letísk, skladov dovážaných potravín a v trvale vykurovaných objektoch, napr. zoologické záhrady, skleníky. Po preniknutí do objektu sa uchyluje predovšetkým do pivnice, prádeľne, kuchyni alebo kúpelni. Vo vonkajšom prostredí šváby americké požierajú listy, drobné drevenné oštiepky, pliesne a riasy a drobný hmyz. V objektoch a domácnostiach sa najčastejšie živý drobkami, zvyškami jedla alebo rozliatymi potravinami. Nepohrdne ani potravou určenou pre domácich miláčikov (napr. granule).  Dospelý jedinci dosahujú veľkosť 28 – 44 mm. Telo majú lesklo hnedo sfarbené s bledožltými plôškami na okraji predhrudia.

Dospelý jedinci sú schopný lietať.  Dospelý jedinci sa dožívajú v priemere 15 mesiacov. Do štádia dospelosti sa zvliekajú 9 až 13 krát a pri teplote 25 až 30 C dospievajú už za 5 mesiacov. Sú velmi dobrý bežci a pokiaľ sú vyrušený, môžu vzlietnuť.

Pri vyššom výskyte švábov môžeme cítiť typický “zatuchlý” zápach. Tento zápach je zapríčinený tým, že šváby produkujú chemické látky nazývané agregačné feromóny, ktorými sa “dorozumievajú” a zlučujú v skupinách.

Švábi patria medzi špinavých škodcov. Môžu šíriť ochorenia, znečisťovať naše potraviny, spôsobovať alergie alebo astmu. Šváby na svojich telách  prenášajú rôzne patogény, ktoré pochádzajú z kontaminovaných plôch. Často sa pohybujú v kanalizácii alebo v odpadovom potrubí a následne tak baktérie a patogény zaniesť napr. až do vašej kuchyni a kontaminovať tak potraviny.

Podľa WHO existujú podozrenia, že sú prenášačmi mikroorganizmov spôsobujúcich hnačku, úplavicu, choleru, lepru, mor, týfus a aj vírusové ochorenia, ako je napr. detská obrna.

Zdielať
Facebook
Twitter
Email